Final Results

Rank

Student Name

Country, University

Total

Medal

1

PADUREANU VICTOR

Politehnica University of Bucharest, Romania

34.0

gold

2

TIBA MARIUS

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

33.0

gold

3

MAKSYM CHORNYI

Kyiv Taras Shevchenko National University, Ukraine

32.0

gold

4

KYRYLO MULIARCHYK

Kyiv Taras Shevchenko National University, Ukraine

30.0

gold

5

ALEXANDROS ESKENAZIS

University of Athens, Greece

28.0

gold

6

BOGIOKAS DIMITRIOS

University of Athens, Greece

26.0

gold

7

LAURIAN FILIP

University of Bucharest, Romania

26.0

gold

8

FODOR DAN

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

22.0

gold

9

MLADEN GEORGIEV VALKOV

Sofia University, Bulgaria

21.0

gold

10

ILGAR RAMAZANLI

Middle East Technical University, Turkey

21.0

gold

11

YAVOR VALENTINOV PAPAZOV

Sofia University, Bulgaria

20.0

gold

12

CHINDEA FILIP-ANDREI

University of Bucharest, Romania

20.0

gold

13

KONSTANTINOS TSOUVALAS

University of Athens, Greece

19.0

silver

14

MILEN KAMENOV IVANOV

Sofia University, Bulgaria

19.0

silver

15

COCALEA-ANDREI

University of Bucharest, Romania

18.0

silver

16

PLESCA IULIA-CATALINA

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

17.0

silver

17

COSMA HORATIU

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

17.0

silver

18

ANGHEL CRISTINA ANA-MARIA

University of Bucharest, Romania

17.0

silver

19

KONSTANTINOS ZEMAS

University of Athens, Greece

16.5

silver

20

ZLATKO JOVESKI

American University in Bulgaria, Bulgaria

16.0

silver

21

MUNTEANU THEODOR CONSTANTIN

University of Bucharest, Romania

15.0

silver

22

MINUTA VIRGILIUS-AURELIAN

"Ovidius" University, Constanta, Romania

14.5

silver

23

SEVASTIAN EMMA

Politehnica University of Bucharest, Romania

14.0

silver

24

GEORGIOS PAPAS

University of Athens, Greece

14.0

silver

25

VELICHKO ZVEZDALINOV ANGELOV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

13.0

silver

26

ILIA IVANOV YATCHEV

Sofia University, Bulgaria

13.0

silver

27

PLAMEN PLAMENOV GOSTEV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

13.0

silver

28

STYLIANOS CONSTANTINIDIS

University of Athens, Greece

13.0

silver

29

PUPAZAN GHEORGHE

American University in Bulgaria, Bulgaria

13.0

silver

30

ATHANASIOS TSAREAS

University of Athens, Greece

12.0

silver

31

CRAUS SABINA

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

12.0

silver

32

VLAD RADUCANU

University of Bucharest, Romania

12.0

silver

33

MOLDOVAN DORIN

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

11.5

silver

34

OLTEANU ADRIAN

Politehnica University of Bucharest, Romania

11.0

bronze

35

CURCA EDUARD

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

11.0

bronze

36

TIMOFTE STEFAN-CIPRIAN

University of Bucharest, Romania

11.0

bronze

37

MARDARE BOGDAN-MIHAI

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

11.0

bronze

38

VIKTORIYA HRISTOVA

Sofia University, Bulgaria

11.0

bronze

39

PERSA RAUL

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

11.0

bronze

40

STEFAN MIHAILA

Al.I. Cuza Univ. of Iasi, Department of Computer Science, Romania

10.0

bronze

41

COJOCARU ALEXANDRU

Politehnica University of Bucharest, Romania

10.0

bronze

42

HALATI CATALIN-MIHAI

Politehnica University of Bucharest, Romania

10.0

bronze

43

BOGDAN CAZACU

Al.I. Cuza Univ. of Iasi, Department of Computer Science, Romania

9.0

bronze

44

MARTIN DIMITROV POPOV

Sofia University, Bulgaria

9.0

bronze

45

PORTASE RADU-MARIAN

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

9.0

bronze

46

MARTIN KRASIMIROV MARINOV

Sofia University, Bulgaria

8.5

bronze

47

EMMANOUIL ANGELIS

University of Athens, Greece

8.0

bronze

48

VRABIE CATALIN

University of Bucharest, Romania

8.0

bronze

49

NEVENA GEORGIEVA GOSPODINOVA

University of Economics, Varna, Bulgaria

7.0

bronze

50

SILVIA PETROVA

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

7.0

bronze

51

GENES CRISTIAN

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

7.0

bronze

52

BALASANU ANDREI-NICOLAE

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

7.0

bronze

53

ILIES DAN

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

6.5

bronze

54

BELTIC STEFAN

Politehnica University of Bucharest, Romania

6.0

bronze

55

STAVROULA SYKARA

Democritus University of Thrace, Greece

6.0

bronze

56

DIMITRIOS BALALIS

Democritus University of Thrace, Greece

6.0

bronze

57

CHRISTOS ARGYROS

Democritus University of Thrace, Greece

5.0

bronze

58

ANGEL NIKOLOV

University of Economics, Varna, Bulgaria

5.0

bronze

59

IOANNIS KARAMPINIS

Democritus University of Thrace, Greece

4.5

bronze

60

ZINOVI VANEV IVANOV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

4.0

bronze

61

VELISLAV NIKOLOV BODUROV

Sofia University, Bulgaria

4.0

bronze

62

ELPINIKI STATHAKOPOULOU

Democritus University of Thrace, Greece

4.0

bronze

63

VIKTORIA BENCHEVA

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

4.0

bronze

64

GHERASIM LAVINIA

Al.I. Cuza Univ. of Iasi, Department of Computer Science, Romania

3.5

bronze

65

SOTIRIOS LEKKAS

Democritus University of Thrace, Greece

3.5

bronze

66

IACOB DAVID OCTAVIAN

Technical University of Cluj-Napoca, Romania

3.5

bronze

67

RENETA SHESTAKOVA

South-West University "Neofit Rilski", Bulgaria

3.0

 

68

MIMA LYUBOMIROVA NASTEVA

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

3.0

 

69

VLAD ILINCA

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

3.0

 

70

GHEMEA  MADALINA

"Ovidius" University, Constanta,  Romania

3.0

 

71

RALITSA VESELINOVA RADEVA

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

2.5

 

72

IVAN GEORGIEV VARDAROV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

2.0

 

73

KAFETZOPOULOS ANASTASIS

University of Athens, Greece

2.0

 

74

SUSA EMIL DIMITROVA

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

2.0

 

75

IVAN MILENOV CHAMURDZHIEV

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

2.0

 

76

STEFAN VENELINOV KARAPANDZHEV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

2.0

 

77

SIMEON BORISLAVOV DIMOV

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

2.0

 

78

UNGUREANU ANA-MARIA

"Ovidius" University, Constanta, Romania

2.0

 

79

ALDEA ADINA

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

2.0

 

80

RADICA JOVANOVA

Sts Cyril and Methodius, Skopje, fYROM

1.5

 

81

GJORGJI MITESKI

Sts Cyril and Methodius, Skopje, fYROM

1.0

 

82

MILETA EMILOVA DIMITROVA

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

1.0

 

83

CIUBOTARIU VASILE

Technical University "Gheorghe Asachi" of Iasi, Romania

1.0

 

84

PETAR KOSTOV CHAKALOV

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

1.0

 

85

EMIL YAVOROV MIHOV

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

1.0

 

86

VOLOSIN ALEXANDRU

University "Al. I. Cuza" Iasi, Romania

1.0

 

87

STAVROS STOIKOS

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

0.0

 

88

VANYA KIRILOVA DIMITROVA

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

0.0

 

89

HARALAMPI BAGESKI

American University in Bulgaria, Bulgaria

0.0

 

90

MILEN GEORGIEV

South-West University "Neofit Rilski", Bulgaria

0.0

 

91

MYUZHGYAN ADEM TOMAR

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

0.0

 

92

IVELINA IVANOVA STOIANOVA

St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo, Bulgaria

0.0

 

93

ALTAY SAID

Sts Cyril and Methodius, Skopje, fYROM

0.0

 

94

GEORGI VASILEV PENCHEV

Plovdiv University "Paisii Hilendarski", Bulgaria 

0.0

 

95

BORISLAV NIKOLOV POPNIKOLOV

South-West University "Neofit Rilski", Bulgaria

0.0

 

96

LILIANA PETKOVA

South-West University "Neofit Rilski", Bulgaria

0.0

 

97

ROSITSA GAYDEVA

University of Architecture, Civil Engineering and Geodesy, Bulgaria

0.0

 

 

 

Blagoevgrad

President of Jury:

 

 

 

March  9, 2012

Prof. Sava Grozdev